loader image

حرکت بی‌وقفه قطار گازرسانی در سرزمین نخل و آفتاب/ گاز به چند شهر و روستای سیستان و بلوچستان رسید؟

حرکت بی‌وقفه قطار گازرسانی در سرزمین نخل و آفتاب/ گاز به چند شهر و روستای سیستان و بلوچستان رسید؟

گاز طبیعی تاکنون به هفت شهر و ۲۵ روستای استان سیستان و بلوچستان رسیده و ۸۳۱۷۳ علمک هم نصب شده است.

به گزارش شانا، سیستان و بلوچستان، دومین استان پهناور ایران که در جنوب شرقی کشور واقع شده، آبان‌ماه امسال شاهد بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی پروژه‌های متعدد گازرسانی و حرکت پرشتاب قطار توسعه بود. مجید چگنی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران و مدیران ارشد صنعت گاز با حضور در چند شهر این استان ضمن بازدید از تازه‌ترین روند اجرای پروژه‌های گازرسانی در زابل و کلنگ‌زنی چند طرح جدید در سراوان، در جشن گازرسانی به شهر خاش هم شرکت کردند.

شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران نیز که مسئول اجرای بیشتر طرح‌ها و پروژه‌های این استان است، از ابتدای امسال اعلام کرد که ۱۴۰۱، سالِ سیستان و بلوچستان است. از سویی اعلام شده که گاز امسال به چابهار و کنارک، جنوبی‌ترین شهرهای سیستان و بلوچستان می‌رسد.

پروژه‌های گازرسانی در این دیار همچنان با عنوان اقتصاد مقاومتی دولت در حال اجراست و براساس تازه ترین گزارش (آبان‌ماه ۱۴۰۱)، تعداد خانوارهای استان شامل ۳۴۳۲۶۰ خانوار شهری و ۳۶۰۶۹۴ خانوار روستایی و در مجموع ۷۰۳۹۵۴ خانوار است که از این تعداد اکنون گاز طبیعی به ۱۱۳۰۵۱ خانوار شهری و ۱۷۳۱ خانوار روستایی رسیده و ۸۳۱۷۳ علمک هم نصب شده است.

تعداد کل شهرهای استان ۵۵ شهر است که تا پایان آبان‌ماه امسال، گازرسانی به هفت شهر زاهدان، زابل، ایرانشهر، محمدان، بمپور، بزمان و خاش انجام شده و از مجموع ۱۰۰۷۲ روستای استان، ۹۰۰ روستا دارای قابلیت گازرسانی است و گاز به ۲۵ روستا رسیده است.

براین اساس، مأموریت گازرسانی به ۴۸ شهر باقی‌مانده به شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان و پنج شرکت گاز استانی (گیلان، فارس، یزد، خراسان جنوبی و خراسان رضوی) به‌عنوان معین گازرسانی سپرده شده که شرح مسئولیت‌هایشان در جدول زیر می‌آید.

حرکت بی‌وقفه قطار گازرسانی در سرزمین نخل و آفتاب/ گاز به چند شهر و روستای سیستان و بلوچستان رسید؟

گازرسانی به شهر اسماعیل‌آباد و ۱۲۰ روستا از توابع شهرستان خاش شامل ۵ ایستگاه تی‌بی‌اس، ۳۴ کیلومتر خط تغذیه و ۳۹۰ کیلومتر شبکه توزیع گاز با اعتبار۱۹۷۰ میلیارد ریال، گازرسانی به فاز اول شهر چابهار شامل ۴ ایستگاه تی‌بی‌اس ، ۳۸ کیلومتر خط تغذیه و ۲۱۳ کیلومتر شبکه توزیع با اعتبار ۲۲۰۰ میلیارد ریال، گازرسانی به شهرهای میرجاوه، لادیز، ریگ‌ملک، ده‌رئیس و نوک‌آباد از توابع شهرستان خاش شامل ۲ ایستگاه سی‌جی‌اس، ۷ ایستگاه تی‌بی‌اس ، ۱۱۰ کیلومتر خط تغذیه و ۱۹۰ کیلومتر شبکه توزیع با اعتبار۱۹۰۰ میلیارد ریال، گازرسانی به شهر گلمورتی شامل یک ایستگاه سی‌جی‌اس، یک ایستگاه تی‌بی‌اس، ۱۱ کیلومتر خط تغذیه و ۹۵ کیلومتر شبکه توزیع گاز و خط انتقال گاز پالیزان پسکو – سوران – زابل به طول ۱۰۳ کیلومتر با اعتبار ۶۰۰ میلیارد ریال پروژه‌های در حال اجرای صنعت گاز در استان سیستان و بلوچستان هستند.

خط انتقال گاز ایرانشهر – چابهار با بودجه ۳۵۰۰۰ میلیارد ریال و گازرسانی به شهرهای زهک، دوست‌محمد، ادیمی، محمدآباد و بخشی از شهر زابل شامل ۶۳ کیلومتر خط تغذیه و ۳۹۳ کیلومتر شبکه شهری با اعتبار ۲۰۰۰ میلیارد ریال پروژه‌هایی هستند که امسال تکمیل و آماده بهره‌برداری می‌شوند.

کد خبر 464783

منبع خبر از سایت شانا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *