loader image

صدور قبض کمتر از ۳۰ هزار تومان در ماه برای ۶۰ درصد مشترکان واحدهای خانگی

صدور قبض کمتر از ۳۰ هزار تومان در ماه برای ۶۰ درصد مشترکان واحدهای خانگی

طبق بررسی‌ها و پلکان تعریف‌شده برای مشترکان گاز، ۶۰ درصد واحدهای خانگی با رعایت الگوی مصرف مناسب، در پله‌های یکم تا سوم جای گرفته‌اند و برای این دسته از مشترکان که در مجموع ۲۷ درصد مصرف را به خود اختصاص داده‌اند، افزایشی منظور نشده و قبض‌های صادره برای این واحدها زیر ۳۰ هزار تومان در ماه است.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی گاز ایران، مهدی کمال‌آبادی فراهانی، مسئول امور تدوین تعرفه‌ها در مدیریت گازرسانی شرکت ملی گاز ایران با بیان این مطلب و با اشاره به صدور نخستین قبوض گاز مشترکان خانگی بر مبنای تعرفه‌های جدید گفت: جدول تعرفه‌های جدید گازبهای بخش خانگی اجرایی بر اساس بند «ک» تبصره ۱۵ و بند «م» تبصره ۱ قانون بودجه ۱۴۰۱، مصوب مجلس شورای اسلامی و پس از ابلاغ آیین‌نامه و مصوبه هیئت وزیران اصلاح شد. بر این اساس، صدور قبض‌های جدید گاز برای مشترکان پرمصرف و بسیار پرمصرف بخش خانگی، افزایش یافته است.

وی درباره بازه زمانی مدنظر برای اعمال تعرفه‌های جدید در قبوض مشترکان افزود: مبنای زمانی اعمال تعرفه‌های جدید در قبوض گاز مشترکان، از تاریخ ۱۶ آذر امسال در نظر گرفته شده است.

مسئول امور تدوین تعرفه‌ها در مدیریت گازرسانی شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: طبق جدول تعرفه‌های جدید، مشترکان شرکت ملی گاز ایران از نظر مصرف در ۱۲ پله و در پنج اقلیم آب و هوایی دسته‌بندی شده‌اند.

قبض گاز مشترکانی که الگوی مصرف را رعایت کرده‌اند، افزایش نداشته است

کمال‌آبادی فراهانی درباره مقدار مصرف پله‌های مختلف و اعمال تعرفه‌های جدید اظهار کرد: طبق بررسی‌ها، ۶۰ درصد واحدهای خانگی در پله‌های اول تا سوم جای گرفته‌اند که بنا بر اطلاع‌رسانی پیشین، افزایش تعرفه برای سه پله نخست اعمال نشده، بنابراین برای این دسته از مشترکان که متناسب با الگوی متعارف مصرف داشته‌اند و در مجموع ۲۷ درصد مصرف را به خود اختصاص داده‌اند، قبوض زیر ۳۰ هزار تومان در ماه به ازای هر واحد صادر شده است.

قبض گاز ۲۹ درصد مشترکان ۳۵ تا ۱۰۲ هزارتومان

وی در ادامه افزود: بر اساس میزان مصرف ثبت‌شده، ۳۸.۴ درصد واحدهای خانگی در پله ۴ تا ۱۰ مصرف‌کنندگان گاز جای گرفته‌اند و میزان مصرف در این بخش به این شرح است که سه پله ۴ و ۵ و ۶ که ۲۸.۹ درصد از مشترکان را در خود جای داده‌اند این جمع از مشترکان در مجموع، ۴۲ درصد از مصرف گاز خانگی را به خود اختصاص داده‌اند. قبض گاز این سه پله نیز بین ۳۵ تا ۱۰۲ هزار تومان ثبت شده است. بر این اساس، باید گفت که بیش از ۸۰ درصد صورتحساب‌های صادره زیر ۱۰۰ هزار تومان در ماه به ازای هر واحد بوده است.

۱۰ درصد مشترکان قبض ۱۴۲ تا ۴۷۲ هزارتومانی گرفته‌اند

مسئول امور تدوین تعرفه‌ها در مدیریت گازرسانی شرکت ملی گاز ایران در رابطه با قبض گاز ۴ پله ۷ تا ۱۰ گفت: ۲۵ درصد گاز بخش خانگی از سوی مشترکان این ۴ پله مصرف شده که این واحدها حدود ۱۰ درصد از واحدهای خانگی مصرف‌کننده گاز هستند. قبض گاز این دسته از مشترکان نیز ۱۴۲ هزار تا ۴۷۲ هزار تومان در ماه به ازای هر واحد ثبت شده است.

۶ درصد گاز خانگی در تصرف ۱.۶ درصد خیلی پرمصرف‌ها

کمال‌آبادی در ادامه توضیحات خود، درباره پلکان ۱۱ و ۱۲ افزود: ۱.۶ درصد واحدهای خانگی در این ۲ پله جای گرفته‌اند که این دسته به دلیل مصرف بسیار بد و نامتعارفشان، مشترکان بسیار پرمصرف شناخته می‌شوند و ۶ درصد از میزان گاز تخصیصی به بخش خانگی را نیز به خود اختصاص داده‌اند که بیشترین افزایش گازبها مربوط به این بخش است. در این میان ۶ دهم درصد در پله ۱۱ و یک درصد در پله ۱۲ قرار گرفته‌اند.

به مشترکان بسیار پرمصرف توصیه می‌شود با بهینه‌سازی و صرفه‌جویی، مصارف خود را مدیریت کنند تا با قرار گرفتن مصرف‌شان در پله‌های پایین‌تر، گازبهای آنها در پله‌های با تعرفه پایین‌تر محاسبه می‌شود. برای نمونه، برای یک واحد مشترک خانگی در تهران با مصرف ۹۲۵ مترمکعب در ماه (پله ۱۱)، گازبهای این مشترک ۹۳۶ هزار تومان می‌شود که تنها با صرفه‌جویی و کاهش مصرف ۷۵ مترمکعب، در پله ۱۰ قرار گرفته و گازبهای مشترک ۴۶۷ هزار تومان خواهد شد.

کد خبر 468059

منبع خبر از سایت شانا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *