loader image

آزمون استخدامی به‌محض دریافت مجوز برگزار می‌شود

آزمون استخدامی به‌محض دریافت مجوز برگزار می‌شود

معاون وزیر نفت ضمن اشاره به انجام اقدام‌های ویژه برای کارکنان صنعت نفت در دولت سیزدهم از جذب ۱۵۰ نخبه در صنعت نفت و برگزاری آزمون استخدامی در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش شانا، وزارت نفت همواره یکی از پرچالش‌ترین وزارتخانه‌ها در حوزه نیروی انسانی در ادوار مختلف بوده است، به‌طوری‌که این روزها نیز موضوع‌های مختلفی درباره نیروی انسانی در وزارت نفت در رسانه‌های تخصصی و غیرتخصصی مطرح می‌شود. مهدی علی‌مددی، معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی عملکرد وزارت نفت در حوزه نیروی انسانی را تشریح کرد که در ادامه مشروح آن را می‌خوانید.

یکی از مواردی که بارها مطرح شده است موضوع جذب نیرو بود آیا جذب نیرو از دانش‌آموخته‌های دانشگاه صنعت نفت محقق شد؟

به‌منظور جذب نخبگان و دانش‌آموختگان دانشگاه صنعت نفت، معاونت منابع انسانی وزارت نفت نسبت به برگزاری فرآیند مصاحبه فنی‌ -‌ تخصصی و روان‌شناختی برای جذب و استخدام تعداد هزار و ۵۷۲ نفر از دانش‌آموختگان گروه (الف) دانشگاه صنعت نفت اقدام کرد.

بر اساس نتایج مصاحبه، نفرات پذیرفته‌شده نهایی (تعداد هزار و ۲۵۲ نفر) به شرکت‌های اصلی اختصاص داده شد و پس از اجرای فرآیند مصاحبه فنی – تخصصی جذب صنعت نفت شدند. بر همین اساس با موافقت وزیر نفت نسبت به معرفی ۳۹۴ نفر دیگر از دانش‌آموختگان دانشگاه صنعت نفت که در بانک اطلاعاتی اداره کل آموزش، برنامه‌ریزی نیروی انسانی و تحول اداری ثبت‌نام کرده، به‌منظور انجام مصاحبه فنی – تخصصی و روان‌شناختی، اقدام شد که بر اساس نتایج حاصله از ۱۶۳ نفر حاضر تعداد ۱۵۰ نفر موفق به قبولی و تعیین محل خدمت شدند.

موضوع مهم دیگر موضوع پیمانکاری در صنعت نفت است، نظام آموزش نیروهای پیمانکاری طرف قرارداد با صنعت نفت چگونه است؟

صنعت نفت برای انجام مأموریت و تکلیف محوله خود، بخش قابل‌توجهی از فعالیت‌های خود را از طریق شرکت‌های پیمانکاری خصوصی طرف قرارداد محقق می‌کند. این دسته از شرکت‌ها تابع قانون کار هستند و نیروهای آنها باید در چارچوب آن قانون، آموزش‌های لازم را برای انجام هرچه بهتر وظایف کاری خود دریافت کنند.

به‌منظور رفع این چالش، نظام آموزش نیروهای پیمانکاری شرکت‌های طرف قرارداد با صنعت نفت با رویکرد صلاحیت حرفه‌ای با همکاری ارکان آموزشی صنعت نفت و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور تدوین و برای اجرا ابلاغ شده است.

در چارچوب این نظام، شایستگی‌های موردنیاز مشاغل، همچنین استانداردهای ارزشیابی آنها از این تعداد، مربیان و ارزیابان حرفه‌ای تربیت و کارگاه‌های تخصصی برای اجرای دوره‌ها تجهیز می‌شود. شرکت‌کنندگان پس از معرفی شرکت پیمانکار و گذراندن دوره‌های آموزشی، از سوی ارزیابان حرفه‌ای مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت موفقیت به کسب گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای منجر می‌شود.

صنعت نفت استخدامی‌های جدید ندارد؟

با توجه به جذب نشدن نیرو طی حدود ۹ سال اخیر در صنعت نفت و متعاقب درخواست‌های مکرر شرکت‌های زیرمجموعه مبنی بر کمبود شدید نیروی انسانی به‌ویژه در بخش‌های عملیاتی، با دستور وزیر نفت، تأمین نیروی انسانی از طریق برگزاری آزمون استخدامی در دستور کار معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی قرار گرفت.

نیازمندی‌های استخدامی شرکت‌های اصلی حدود ۵ هزار و ۸۵ نفر بود؛ دفترچه‌ها و مواد آزمون طراحی و مشخص شده است، همچنین اقدام‌های لازم برای اخذ مجوز از مبادی ذی‌ربط به‌ویژه سازمان اداری و استخدامی کشور در حال پیگیری است که به‌محض اخذ مجوزهای مذکور، آزمون استخدامی برگزار می‌شود.

تعدیل مدرک تحصیلی کارکنان به کجا رسید؟

با هدف برقراری عدالت و رفع تبعیض، بخش‌هایی از آخرین ابلاغیه تعدیل مدرک مورد بازنگری قرار گرفت و تبصره‌هایی به بخش‌نامه یادشده اضافه شد. پس از تشکیل شورای جدید بررسی و تعیین سوابق، بیش از ۶ هزار پرونده مطرح و تعیین تکلیف شده است.

با توجه تعهدهای ایجادشده در دوره پیشین وزارت نفت، از طریق برگزاری آزمون ویژه کارکنان قرارداد مدت موقت، پذیرفته‌شدگان آزمون مذکور، پس از قبولی در فرآیند مصاحبه فنی – تخصصی و تعیین سمت سازمانی از قرارداد مدت موقت به معین تبدیل وضعیت شدند.

یکی از موضوع‌های مهم، امریه در صنعت نفت است. طرح نظام امریه – نخبه وظیفه اجرایی شد؟

پس از سال‌ها حذف سهمیه طرح نظام عادی وزارت نفت، با پیگیری‌های متعدد، این روش تأمین نیروی انسانی در نهایت از تیرماه سال ۱۴۰۱ به‌طور مجدد به‌مدت دو سال و به تعداد سالانه ۳۵۰ نفر برقرار شد. از این رو سامانه صنعت نفت، از اسفندماه سال ۱۴۰۰ فعالیت خود را ازسر گرفت و تاکنون در پنج دوره (اسفند ۱۴۰۰ – اردیبهشت، تیرماه، آبان و دی‌ماه ۱۴۰۱)متقاضیان را جذب کرده است که از میان افراد شرکت‌کننده در مجموع در این پنج دوره، تعداد ۴۸۳ نفر انتخاب شدند که برای انجام اقدام‌های بعدی به شرکت‌های زیرمجموعه صنعت نفت اختصاص یافته‌اند.

سامان‌دهی نیروهای پیمانکاری به کجا رسید؟

برای سامان‌دهی نیروهای پیمانکاری ضمن شناسایی و تغذیه اطلاعات همه کارکنان واجد شرایط در سامانه ساپنا، پروژه بازنگری طرح طبقه‌بندی مشاغل پیمانکاری صنعت نفت تعریف و مورد پیگیری قرار گرفته است که نتایج آن در حوزه‌های مختلف شامل ماهیت و ارزش مشاغل، فوق‌العاده‌ها و نظایر آن، ظرف ماه‌های آتی نهایی و عملیاتی خواهد شد.

سامانه ساپنا با رویکرد استقرار و راه‌اندازی سامانه جامع نیروهای پیمانکاری به‌منظور راهبری و انجام همه فرآیندهای اجرایی حوزه پیمانکاری از طریق سامانه یکپارچه و حذف سامانه‌های جزیره‌ای مورد استفاده در سطح چهار شرکت اصلی و ستاد وزارت نفت، مورد بازطراحی قرار گرفته است.

آیا امکان ایجاد ظرفیت سازمانی جدید وجود دارد؟

در یک اقدام جهادی و بر اساس برنامه‌ریزی و هماهنگی‌های انجام‌شده، با هدف سازمان‌دهی شرکت‌های تابع وزارت نفت، سازوکارهای لازم به‌منظور ایجاد ظرفیت جدید سازمانی برای تبدیل وضعیت ایثارگران صنعت نفت مشمول بند (د) تبصره (۲۰) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ و بند (و) تبصره (۲۰) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور که منجر به تبدیل وضعیت ایثارگران معزز در اقصی نقاط کشور شده است، در کالبد ساختاری صنعت نفت تعبیه شد.

چه برنامه‌ای برای نیروهای پیمانی در نظر گرفته‌اید؟

به‌منظور ساماندهی، نظارت و حسابرسی فعالیت‌های مستمر پیمان‌سپاری شده (غیرپروژه‌ای) به‌ویژه از نظر نیروی انسانی شاغل در شرکت‌های پیمانکاری طرف قرارداد صنعت نفت (ارکان ثالث)، همچنین استفاده بهینه از ظرفیت نیروی انسانی مازاد پیمان‌های موجود برای تأمین نیروی انسانی مورد نیاز در فرآیند سازمان‌دهی فعالیت‌های جدید یا افزایش یافته، نظام یکپارچه و مدونی در قالب «دستورعمل اجرایی سامان‌دهی قراردادهای مستمر (غیرپروژه‌ای)» تدوین شده و هم‌اکنون در مرحله بهره‌برداری و پیاده‌سازی است.

با هدف اجرای یکپارچه و هماهنگ نظام‌های سازمان‌دهی و منابع انسانی و با هدف بهینه‌سازی مسیرهای رشد و توسعه نیروی انسانی «بازطراحی نظام گروه‌بندی مشاغل صنعت نفت (خانواده‌های شغلی)» در سطح مشاغل حرفه‌ای و مدیریتی صنعت نفت از سال ۱۳۹۹ تاکنون در دست اقدام است. این پروژه در کارگروه تخصصی و با محوریت اداره کل تشکیلات، روش‌ها و تعالی سازمانی در مرحله نهایی‌سازی، برای پیاده‌سازی کامل در سطح صنعت نفت است. باید در نظر داشت این پروژه تأثیر بسزایی در بهبود مستمر فرآیندها، سرعت‌بخشی به بررسی و مطالعات تخصصی، کاهش هزینه‌ها و ارتقای زیرسیستم‌های دو حوزه مذکور خواهد داشت.

مدیریت بهره‌وری در صنعت نفت چه زمانی عملیاتی می‌شود؟

صنعت نفت در پایان خردادماه سال ۱۴۰۰ در سه بخش اقتصادی مشتمل بر بخش «نفت» شامل شرکت‌های ملی نفت و پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، بخش «آب، برق و گاز» شامل شرکت ملی گاز ایران و بخش «صنعت» شامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، اجرا، پایش نتایج، بازنگری و تثبیت برنامه‌ها در بخش‌های ذکرشده در دستور کار قرار گرفته است. بدین ترتیب با اتمام اقدام‌های مذکور در اسفندماه سال ۱۴۰۰، وزارت نفت موفق شد برای نخستین‌بار نسبت به استقرار چرخه مدیریت بهره‌وری اقدام کند.

از ابتدای استقرار دولت سیزدهم، با عنایت به رویکرد مقام عالی وزارت مبنی بر حضور مدیران ستادی در مناطق عملیاتی و بررسی میدانی مسائل و مباحث مطروحه برای اجرایی ‌کردن این مهم، سفرهای استانی از سازمان‌های مستقر در مناطق عملیاتی صنعت نفت (از قبیل سازمان‌های عملیاتی مستقر در استان بوشهر «منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس» و «جزیره خارک»، استان خوزستان، استان فارس، استان خراسان رضوی، استان کرمانشاه، استان ایلام و استان هرمزگان) با مشارکت فعال مدیران توسعه منابع انسانی چهار شرکت اصلی و مدیران کل این معاونت انجام شد. ضمناً با تعیین دبیران کارگروه‌های هماهنگی در تمامی استان‌های کشور، با هدف تعامل با تمامی ارکان صنعت نفت در هر استان، نسبت به پایش و جمع‌آوری چالش‌های منابع انسانی اقدام شده است.

با استناد به آیین‌نامه نظام‌های اداری و استخدامی و در راستای تبصره (۳) ماده (۲۹) قانون برنامه ششم توسعه کشور، موضوع «سامان‌دهی مشاغل نیروهای قراردادی مدت‌موقت و نظام‌جبران خدمات مرتبط با آن» بعد از آسیب‌شناسی وضعیت موجود و با رویکرد رعایت عدالت در پرداخت و بهبود معیشت همکاران قرارداد مدت‌موقت بررسی و طرح پیشنهادی در جلسه شورای اداری استخدامی تصویب و از تاریخ ۰۱/‏۱۱/‏۱۴۰۰ اجرایی شد.

چه تدابیری برای افزایش تسهیلات رفاهی اتخاذ شده است؟

با هدف بهره‌مندی کارکنان رسمی و قراردادی صنعت نفت از مبالغ جدید با توجه به افزایش نرخ غذا، سرانه ورزش و کالاهای اساسی (برنج، روغن، حبوبات، گوشت و مرغ)، اعمال نرخ‌های جدید گروه مواد غذایی و ورزش در مبالغ تسهیلات رفاهی، بر اساس ماده ۱۱ ضوابط اجرایی بودجه و هم‌زمان با ابلاغ آن مورد بررسی و اقدام قرار گرفت و شهریورماه امسال ابلاغ شده است. البته برای تعدیل هزینه‌ها تسهیلات ویژه‌ای نظیر پاداش تحصیلی فرزندان ممتاز، فوق‌العاده کشیک پزشکان، دندان‌پزشکان و پیراپزشکان، ضوابط و دستورعمل خدمات حمایتی و توان‌بخشی به کارکنان، خدمات دندان‌پزشکی در طرح توسعه خدمات بهداشتی و درمانی، سقف تسهیلات مددکاری، کمک به بازماندگان کارمندان متوفی، جذب و نگهداشت نیروی انسانی در سکوهای دریایی و… برای کارکنان صنعت نفت در نظر گرفته شده است.

طرح پس‌انداز مسکن کارکنان هم با هدف ارتقای رفاه کارکنان شاغل و بازنشسته عضو صندوق‌های بازنشستگی، پس‌انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت از طریق تأمین مسکن مشمولان در شورای اداری و استخدامی صنعت نفت مطرح و تصویب شد، همچنین با توجه به اینکه در مناطق عملیاتی واگذاری منزل سازمانی در ابتدای استخدام جزو ضوابط بوده است، اما به‌دلیل ساخته نشدن منزل مسکونی این مهم امکان‌پذیر نیست، بنابراین افزایش ودیعه امانی مسکن کارکنان به‌منظور مساعدت در تأمین مسکن استیجاری کارکنان مشمول و کمک به جذب و نگهداشت نیروی انسانی متخصص و مجرب به‌ویژه در مناطق عملیاتی بررسی و تصویب شد.

از دیگر اقدام‌های رفاهی ارائه خدمات ورزشی بوده است که بر اساس مصوبات شورای مرکزی ورزش وزارت نفت کارکنان قراردادی موقت و خانواده‌های آنان همانند کارکنان رسمی می‌توانند از خدمات ارائه‌شده در ورزش استفاده و در مسابقات و المپیادهای ورزشی وزارت نفت شرکت کنند. از همین رو المپیادهای ورزشی وزارت نفت پس از شش سال مجدداً از سر گرفته شد، همچنین در تمامی شرکت‌های اصلی، فرعی و تابع به بازنشستگان معزز و خانواده‌های آنان همانند کارکنان شاغل خدمات ورزشی ارائه می‌شود.

منبع: خبرگزاری مهر

کد خبر 465336

منبع خبر از سایت شانا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *