loader image

ایجاد اشتغال برای بیش از ۲ هزار نفر با اجرای عملیات ذخیره‌سازی میدان گازی مختار

ایجاد اشتغال برای بیش از ۲ هزار نفر با اجرای عملیات ذخیره‌سازی میدان گازی مختار

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران اعلام کرد که با اجرای عملیات طرح ذخیره‌سازی میدان گازی مختار برای بیش از ۲ هزار نفر اشتغال‌زایی می‌شود.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی گاز ایران، مجید چگنی امروز (دوشنبه، ۲۶ تیرماه) در حاشیه آیین آغاز عملیات اجرایی مرحله نخست طرح ذخیره‌سازی میدان گازی مختار که به‌صورت ویدیوکنفرانس با حضور سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری، جواد اوجی، وزیر نفت و جمعی از مسئولان استانی و کشوری در جریان سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد، گفت: بر اساس برنامه‌ریزی انجام‌شده این طرح در دو مرحله اجرا می‌شود که پس از عملیات حفر چاه ارزیابی، کسب داده‌های مورد نیاز، تهیه طرح جامع توسعه و اسناد مناقصه توسعه در مرحله نخست، در نیمه دوم ۱۴۰۳ با انتخاب پیمانکار، وارد مرحله توسعه میدان می‌شویم.

وی افزود: اگرچه وجود گاز در مخزن مختار با حفر نخستین چاه اکتشافی در سال ۱۳۶۹ اثبات شد، دستیابی به ارقام و احجام دقیق، مستلزم انجام حفاری مجدد و برداشت داده‌های روزآمد است، از این رو حفاری چاه ارزیابی با هزینه ۲۰ میلیون یورو و مدت ۱۵ ماه در دستور کار قرار گرفت تا براساس نتایج حاصله، زمینه برای تدوین ام‌دی‌پی و سرانجام توسعه میدان مهیا شود.

معاون وزیر نفت در امور گاز مدت اجرای عملیات توسعه مخزن مختار را سه سال و بودجه مورد نیاز را حدود ۴۲۰ میلیون یورو اعلام کرد و گفت: با توسعه این میدان، می‌توان روزانه ۱۰ میلیون مترمکعب از این مخزن برداشت و به شبکه سراسری گاز تزریق کرد.

چگنی با بیان اینکه پیش‌بینی ما این است که تا سال ۱۴۰۶ این طرح تکمیل می‌شود، ادامه داد: مخزن مختار از میدان‌های هیدروکربوری توسعه‌نیافته کشور است که به لحاظ نزدیکی به مراکز پرجمعیت و خطوط لوله گاز، میدانی ایده‌آل برای ذخیره‌سازی است.

وی با اشاره به اینکه پس از تکمیل دوره پنج ساله تولید از میدان مختار، امکان بهره‌برداری از آن به‌عنوان یک مخزن ذخیره‌سازی گاز فراهم می‌شود، بیان کرد: در این مرحله سالانه ظرفیتی حدود ۱.۲۵ میلیارد مترمکعب در مخزن ایجاد می‌شود تا در هشت ماه گرم سال روزانه ۵ میلیون مترمکعب در مخزن ذخیره و در ماه‌های سرد سال نیز روزانه ۱۰ میلیون مترمکعب از آن برداشت کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، ایجاد اشتغال برای متخصصان و جوانان مستعد کهگیلویه و بویراحمد را از دیگر برکات این طرح برشمرد و تصریح کرد: در مرحله حفر چاه ارزیابی و اقدام‌های مطالعاتی ۲۰۰، ۲۵۰ نفر و در فاز توسعه‌ای (شامل حفاری و احداث چاه توسعه‌ای، خطوط لوله، پالایشگاه و تاسیسات تزریق گاز) حدود ۲ هزار نفر در این میدان مشغول به‌کار می‌شوند، ضمن آنکه پس از بهره‌برداری نیز برای ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر به شکل دائم و پایدار شغل ایجاد می‌شود.

چگنی در پایان با بیان اینکه در مرحله توسعه مخزن، ۸ تا ۱۰ حلقه چاه حفاری می‌شود، یادآور شد: متعاقب این اقدام‌ها، تأسیسات پالایشگاهی و تزریق گاز و واحد نم‌زدایی آن احداث می‌شود تا گاز مخزن به خطوط لوله سراسری گاز تزریق شود و به این ترتیب، کمک شایان توجهی در بحث جبران ناترازی گاز خواهد داشت.

کد خبر 475742

منبع خبر از سایت شانا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *