loader image

برآورد اداره اطلاعات انرژی آمریکا از مقدار صادرات نفت ایران

برآورد اداره اطلاعات انرژی آمریکا از مقدار صادرات نفت ایران

درآمد ۳۴ میلیارد دلاری ایران از فروش نفت در هفت ماه امسال که دو برابر ۱۲ ماه سال ۲۰۲۰ میلادی است، از تحلیل رفتن اثر تحریم‌های آمریکا علیه ایران حکایت دارد.

به گزارش شانا به نقل از ایرنا، اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارشی که به‌تازگی منتشر کرده کل درآمد نفتی ۱۳ عضو اوپک در هفت ماه سال جاری میلادی را ۵۰۰ میلیارد دلار اعلام کرده است.

درآمد نیم تریلیون دلاری اوپک در هفت ماه امسال تنها ۷۰ میلیارد دلار از درآمد ۵۷۰ میلیارد دلاری ثبت‌شده برای این سازمان در ۱۲ ماه سال گذشته میلادی کمتر است، این گزارش پیش‌بینی کرده است کل درآمد نفتی اوپک در سال ۲۰۲۲ به ۸۴۲ میلیارد دلار برسد.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا همچنین درآمد نفتی ایران در هفت ماه سال جاری میلادی را ۳۴ میلیارد دلار برآورد کرده که این رقم از کل درآمد نفتی ایران در سال ۲۰۲۱ فقط ۵ میلیارد دلار کمتر است.

ایران سال گذشته میلادی ۳۹ میلیارد دلار درآمد نفتی داشته است، بر این اساس میانگین درآمد ماهانه ایران از فروش نفت در سال گذشته میلادی ۳.۲۵ میلیارد دلار بوده، اما ایران در هفت ماه امسال به‌طور میانگین ۴.۸۵ میلیارد دلار درآمد نفتی داشته که نشان‌دهنده رشد ۴۹ درصدی است.

درآمد ۳۴ میلیارد دلاری ایران از فروش نفت در هفت ماهه امسال که دو برابر درآمد نفتی ایران در ۱۲ ماه سال ۲۰۲۰ است نشان‌دهنده تحلیل رفتن اثر تحریم‌های آمریکا علیه ایران است.

ایران در سال ۲۰۲۰ میلادی ۱۷ میلیارد دلار و در سال ۲۰۲۱ نیز ۳۹ میلیارد دلار درآمد نفتی کسب کرده بود و بر اساس پیش‌بینی اداره اطلاعات انرژی آمریکا درآمد نفتی ایران در سال ۲۰۲۲ به ۵۸ میلیارد دلار خواهد رسید.

ایران در میان اعضای اوپک از نظر درآمد نفتی در هفت ماهه ۲۰۲۰ در رتبه پنجم قرار داشته و بیشترین درآمد نفتی در این مدت به عربستان با ۱۷۱ میلیارد دلار تعلق داشته است.

عراق با ۷۲ میلیارد دلار، امارات با ۶۸ میلیارد دلار و کویت با ۵۴ میلیارد دلار به‌ترتیب رتبه‌های دوم تا چهارم را در اختیار داشته‌اند.

کد خبر 465947

منبع خبر از سایت شانا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *