loader image

توانمندی پیمانکاران صنعت گاز باید وارد عرصه بین‌المللی شود

توانمندی پیمانکاران صنعت گاز باید وارد عرصه بین‌المللی شود

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران اعلام کرد که این شرکت خودکفایی را در مرکز پرگار فعالیت‌های خود قرار داده و تراز متفاوتی از اجرای پروژه را در سطح کشور به نمایش گذاشته است.

به گزارش شانا، رضا نوشادی روز چهارشنبه (۲۸ تیرماه) در بازدید جمعی از مدیران وزارت نفت و صنعت گاز از بخش دریایی پروژه انتقال گاز بندر عباس – لافت – گورزین گفت: طرح‌های بزرگ توسعه صنعتی جزیره قشم برای رشد و شکوفایی، نیازمند گاز هستند، ضمن آنکه اجرای این پروژه افزون بر انتقال گاز به این جزیره زیبا، بستری پیشرفته برای امنیت انتقال اطلاعات بین سرزمین اصلی و جزیره قشم ایجاد کرده است.

وی با منحصربه‌فرد خواندن ویژگی‌های این پروژه بین پروژه‌های مشابه صنعت گاز دنیا تصریح کرد: پیش از اجرای آن، طولانی‌ترین حفاری افقی جهان در ایالت داکوتای شمالی در آمریکا انجام شد که طول آن ۴ هزار متر و قطر آن ۲۰ اینچ بود و اکنون شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با عبور خط لوله گاز از زیر بستر خلیج فارس به شیوه حفاری جهت‌دار افقی با طول ۳ هزار متر و قطر ۳۰ اینچ، رکوردی تازه در دنیا ثبت می‌کند.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با تشریح دیگر موفقیت‌های این شرکت در شکستن مرزهای فناوری توضیح داد: فشار خروجی کمپرسورهای ساخته‌شده در کشور ۱۱۰ بار است و در مخیله کسی نمی‌گنجید روزی در ایران کمپرسور ۳۵۰ بار ساخته شود، اما امروز این کمپرسورهای فوق‌پیشرفته با راهبری مهندسی و توسعه گاز ساخته شده و به‌زودی نسل نو این تجهیز دارای فناوری بالا برای تزریق گاز در لایه‌های زیر زمینی، تقدیم صنعت ذخیره‌سازی کشور می‌شود.

نوشادی با اشاره به هدف‌گذاری این شرکت برای مدیریت اوج مصرف از طریق اجرای طرح‌های ذخیره‌سازی گاز طبیعی بیان کرد: پس از طرح‌های ذخیره‌سازی گاز شوریجه، سراجه، قزل‌تپه و بانکول اخیراً با حضور رئیس‌جمهوری، میدان گازی مختار نیز به‌عنوان پنجمین طرح ذخیره‌سازی گاز آغاز به‌کار کرد.

وی اجرای هم‌زمان ۱۲ تأسیسات تقویت فشار گاز در گستره کشور را از دیگر برنامه‌های جاری شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران دانست و گفت: کشور در ساخت تجهیزات اختصاصی صنعت گاز به مرحله‌ای از پیشرفت رسیده که اکنون ۹۰ درصد تجهیزات به‌کاررفته در تأسیسات تقویت فشار گاز آرادان از سوی سازندگان توانمند داخلی تأمین شده است.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با بیان اینکه باید ظرفیت‌های سرشار سازندگان و پیمانکاران داخلی با حمایت دولت وارد عرصه بین‌الملل شود، تأکید کرد: باید ریسک حضور در خارج از کشور را به جان بخریم و به سمت تعریف کار و پروژه در فراسوی مرزها حرکت کنیم. از این رو نمودارهای سازمانی مرتبط را مصوب کردیم و در یک کشور هدف نیز طراحی پایه و شرح کار پروژه تهیه شده است، اما به ثمر نشستن چنین اهداف بلندپروازانه‌ای، بی‌شک به حمایت‌هایی در سطوح بالای سیاسی نیاز دارد.

کد خبر 475917

منبع خبر از سایت شانا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *