loader image

تکمیل تعمیرات اساسی کارخانه گاز و گازمایع ۱۰۰۰ و ایمن‌سازی پازنان۱

تکمیل تعمیرات اساسی کارخانه گاز و گازمایع ۱۰۰۰ و ایمن‌سازی پازنان۱

مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب از تکمیل تعمیرات اساسی کارخانه گاز و گازمایع ۱۰۰۰ و ایمن‌سازی منطقه تفکیک پازنان یک خبر داد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، غلامرضا نورانی در این باره اظهار کرد: تعمیرات اساسی کارخانه گاز و گازمایع ۱۰۰۰ آغاجاری که در هشتم آبان‌ماه ۱۴۰۱ آغاز شده بود با تلاش و کوشش شبانه‌روزی کارکنان سخت‌کوش مدیریت تعمیرات تجهیزات صنعتی و ماشین‌آلات فرآیندی، شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری و دیگر مدیریت‌ها و ادارات ذیربط در کمتر از ۲ ماه و با انجام ۴۴۱۰ نفرروز فعالیت کارکنان این شرکت، در سوم دی‌ماه ۱۴۰۱ به اتمام رسید.

وی افزود: با توجه به این اقدام‌های انجام شده و پس از انجام مراحل پیش‌ راه‌اندازی، کارخانه یادشده در پنجم دی‌ماه امسال در مدار عملیاتی قرار گرفت.

مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با بیان اینکه در خلال تعمیرات اساسی کارخانه گاز و گازمایع ۱۰۰۰، فعالیت‌های بسیار زیاد و متنوعی انجام شد، گفت: از جمله این فعالیت‌ها می‌توان به بخارزنی، بازرسی و تعمیر و بعضاً شن‌پاشی و رنگ‌آمیزی ۳۷ عدد مخزن فرآیندی، تعمیرات اساسی برج متان‌زدا و ۲ عدد برج نفتا شامل بازرسی از سینی‌ها و تعویض قطعات معیوب، باز، تخلیه و پر کردن مجدد برج‌های نم‌زدای کارخانه با غربال‌های مولکولی جدید، ضخامت‌سنجی ۸۵۶ نقطه از خطوط و مخازن فرآیندی، تعمیر و تنظیم و نصب مجدد ۲۱ عدد شیر ایمنی اشاره کرد.

نورانی ادامه داد: همچنین تعویض فیلترهای مصرفی کارخانه، تعمیرات اساسی و آزمایش فشار ئیدرواستاتیک چهار عدد کوره فرآیندی و مرمت و تعمیرات اساسی ۱۰ عدد مبدل حرارتی زمینی و ۲۸ عدد مبدل حرارتی هوایی از دیگر اقدام‌های انجام شده است.

وی افزود: همچنین با استفاده از فرصت به دست آمده ناشی از توقف کارخانه گاز و گازمایع ۱۰۰۰، نسبت به تعمیرات اساسی و ایمن‌سازی تأسیسات منطقه تفکیک پازنان ۱ که در بالادست کارخانه یادشده قرار دارند اقدام شد.

مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب عنوان کرد: فعالیت‌های انجام شده در این تأسیسات شامل بخارزنی و تمیزکاری مخازن، بررسی و مرمت شیرآلات و ضخامت‌سنجی و ایمن‌سازی خطوط لوله در منطقه تفکیک پازنان ۱ و شیرخانه‌ها بوده است.

نورانی ادامه داد: اهم فعالیت‌های انجام شده در منطقه تفکیک پازنان ۱ شامل خاک‌برداری، لتف‌برداری، شن‌پاشی، ضخامت‌سنجی، ارزیابی، ترمیم، تعویض نقاط معیوب، رنگ‌آمیزی مجدد و دفن خطوط لوله ۲۴ اینچ گاز خوراک، ۲۶ اینچ گاز برگشتی و خطوط مایعات و گاز سوخت ارسالی حدفاصل منطقه تفکیک و کارخانه گاز و گازمایع ۱۰۰۰ بوده است.

وی با اشاره به اینکه افزون‌بر عملیات بازرسی، مرمت و ایمن‌سازی در شیرخانه‌های چهارگانه پازنان ۱ انجام شد، گفت: تعویض خطوط لوله آسیب‌دیده چاه‌های شماره ۷۹، ۸۱ و ۸۳ (به طول تقریبی ۱۲ متر) در شیرخانه شماره ۱، ایمن‌سازی حدود ۱۵۰ متر از خط لوله ۲۰ اینچ گاز ورودی در شیرخانه شماره ۲، ایمن‌سازی خط لوله ۲۸ اینچ گاز ورودی به شیرخانه شماره ۳ و همچنین برش‌کاری و جداسازی ۲ عدد شیر ۲۰ اینچ کلاس ۱۵۰۰ و تعمیر آنها در شیرخانه شماره ۴، از فعالیت‌های عمده و شاخص انجام شده در شیرخانه‌های چهارگانه فوق است.

با تکمیل تعمیرات اساسی و راه‌اندازی منطقه تفکیک پازنان ۱ و کارخانه گاز و گازمایع ۱۰۰۰ تولید حدود ۱۰ میلیون مترمکعب درر روز گاز از مخزن پازنان امکان‌پذیر شده که در آغاز فصل زمستان افزون بر تأمین قسمتی از سوخت مورد نیاز کشور، بخشی از خوراک پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس نیز تأمین می‌شود.

کد خبر 466666منبع خبر از سایت شانا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *