loader image

رشد قابل ملاحظه‌ در فروش‌ نفت/ وضع مطلوب منابع ارزی

رشد قابل ملاحظه‌ در فروش‌ نفت/ وضع مطلوب منابع ارزی

رئیس کل بانک مرکزی وضع منابع ارزی کشور را مطلوب دانست و گفت: فروش‌هایی نفتی‌ در آبان‌ماه امسال نسبت به مهرماه رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است.

به گزارش شانا به نقل از ایرنا، ‌علی صالح‌آبادی ظهر امروز (چهارشنبه، نهم آذرماه) در حاشیه نشست هیئت دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از اولویت‌های جدی و کاری بانک مرکزی در راستای کنترل تورم، کنترل رشد نقدینگی است و این جزو سیاست‌های مهم بانک مرکزی به‌شمار می‌رود. وضع منابع ارزی رو به بهبود است و کنترل نقدینگی با هدف کنترل تورم از اولویت‌ها و سیاست‌های جدی بانک مرکزی است.

وی افزود: در این راستا رشد ترازنامه بانک‌ها کنترل می‌شود و در محدوده‌ای که شورای پول و اعتبار تعیین کرده که رشد ترازنامه بانک‌ها در آن محدوده باید اتفاق بیفتد برای هر بانک ارقام مشخص شده و بحمدالله بانک‌ها در این جهت حرکت می‌کنند که رشد نقدینگی در مسیری که بانک مرکزی مشخص کرده، انجام شود.

رئیس کل بانک مرکزی یکی از راهکارهای کنترل رشد نقدینگی در این شرایط را تأمین مالی غیرتورمی تولید خواند و تصریح کرد: باید از ابزارهای جایگزین برای تأمین مالی تولید استفاده کنیم. یکی از این ابزارها انتشار اوراق است، حجم انتشار اوراق گاه از ۴۵ هزار میلیارد تومان عبور می‌کند که تلاش داریم این اوراق در زنجیره تأمین جابه‌جا شود، در این صورت این اوراق کمتر به بازار سرمایه ارائه می‌شوند و تأمین مالی غیرتورمی محقق می‌شود.

صالح‌آبادی گفت: ایجاد سه نوع صندوق را در هیئت عامل بانک مرکزی تصویب کردیم که بانک‌ها یکی از انواع این صندوق‌ها را در اختیار داشته باشند. صندوق‌ سرمایه‌گذاری مختص اوراق دولتی است که بانک‌ها می‌توانند این صندوق‌ها را ایجاد کنند، البته ضوابط آن قبلاً تصویب شده بود و الان باید سرعت بگیرد.

وی تأکید کرد: خوشبختانه وضع منابع ارزی ما هم رو به بهبود است و در آبان‌ماه نسبت به مهرماه فروش‌هایی که در حوزه‌های نفتی‌مان داشتیم رشد بسیار خوب و قابل ملاحظه‌ای داشت، از این رو حجم عرضه‌های ما در بازار نیما نسبت به گذشته به ارزهای مختلفی که مورد نیاز بازار است گسترش یافته است و پیش‌بینی می‌کنیم همچنان وضع مطلوبی را در تأمین منابع ارزی در ماه‌های آینده داشته باشیم.

کد خبر 465337

منبع خبر از سایت شانا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *