loader image

ضرورت پیشبرد و ارتقای برنامه‌های محیط زیستی منطقه ویژه پارس

ضرورت پیشبرد و ارتقای برنامه‌های محیط زیستی منطقه ویژه پارس

رئیس امور بهداشت، ایمنی، محیط‌زیست و پدافند غیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی بر ضرورت پیشبرد و ارتقای برنامه‌های محیط زیستی منطقه ویژه انرژی پارس از سوی همه شرکت‌های این منطقه تأکید کرد.

به گزارش شانا، محمد مسعودنیا درباره سی‌وچهارمین نشست هم‌اندیشی مدیریت محیط زیست منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس که به میزبانی واحد حفاظت محیط زیست مجتمع گاز پارس جنوبی برگزار شد، گفت: این نشست با حضور نمایندگان اداره کل اچ‌اس‌ئی وزارت نفت، پژوهشگاه صنعت نفت، شرکت ملی صنایع پتروشیمی، شرکت نفت و گاز پارس، مسئولان و کارشناسان محیط زیست سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، پالایشگاه‌های مجتمع گاز پارس جنوبی و شرکت‌های پتروشیمی مستقر در منطقه به‌منظور هم‌اندیشی، رفع مشکلات و چالش‌های مرتبط با محیط زیست منطقه پارس جنوبی برگزار شد.

وی تصریح کرد: در این نشست با ذکر ضرورت برگزاری این نشست‌ها برای پیشبرد، ارتقا و هماهنگی برنامه‌های محیط زیست منطقه، اقدام‌های انجام‌شده برای عوارض سبز و ماده ۲۷ قانون مصوب دولت در سال ۱۴۰۰ مبنی بر اینکه واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی که استانداردها و حدود مجاز محیط زیست را رعایت نمی‌کنند مشمول پرداخت عواض آلایندگی بر اساس معیارهایی مانند شدت، مدت، نوع و مکان آلایندگی با نرخ ۰.۵، ۱ و ۱.۵ درصد می‌شوند، توسط اداره کل اچ‌اس‌ئی وزارت نفت ارائه شد.

رئیس امور بهداشت، ایمنی، محیط‌زیست و پدافند غیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی تأکید کرد: یکی از موارد مهم و کلیدی در این نشست، ارائه گزارش پژوهشگاه صنعت نفت درباره پیشرفت پروژه طراحی شبکه پایش کیفیت خاک و آب زیرزمینی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس بود.

به گفته‌ مسعودنیا، این طرح به‌منظور استاندارد خاک برای پایش انواع آلودگی‌های خاک و آب زیرزمینی تعریف شده و در حال اجراست که نقاط پایش در هر یک از شرکت‌ها تعیین شده و ضمن بررسی‌های اولیه زمین‌شناسی و مطالعات آب‌های زیرزمینی، ادامه پروژه در ماه‌های آینده اجرا و پیگیری می‌شود.

وی با ابراز امیدواری از روند برگزاری این نشست‌ها اعلام کرد: برگزاری نشست‌های هم‌اندیشی، گامی برای حفظ و توسعه محیط زیست در سطح شرکت‌های فعال در منطقه بوده و امید است نتایج این نسست‌ها سبب شناخت و همکاری بیشتر صنایع و شرکت‌ها در رفع چالش‌ها و مشکلات محیط زیستی شود.

کد خبر 475697

منبع خبر از سایت شانا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *