loader image

گزیده‌های نفتی هفته

گزیده‌های نفتی هفته

اخبار مربوط به بهره‌برداری از بخش نخست گام دوم طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان، بیانیه وزیر نفت درباره لزوم ایجاد ثبات در بازار جهانی انرژی، پیش‌بینی اوجی از ثبت رکوردی تازه در صادرات نفت برای امسال، ثبت رکوردهایی جدید در مصرف بنزین کشور و … را در گزیده‌های نفتی این هفته بخوانید.

بهره‌برداری از بخش نخست گام دوم طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان: یکی از مهم‌ترین رویدادهای نفتی این هفته، هم‌زمان با ۲۹ اسفندماه، روز ملی شدن صنعت نفت، بهره‌برداری از بخش نخست گام دوم طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان با حضور رئیس‌جمهوری و وزیر نفت بود.

جواد اوجی، وزیر نفت در این آیین با اشاره به حضور بیش از ۱۰۰ پیمانکار و ۷ هزار نیروی کار در تکمیل این پروژه به‌منظور جلوگیری از خام‌فروشی، اعلام کرد: در اقدامی بی‌سابقه پیچیده‌ترین بخش فاز ۲ پالایشگاه آبادان در این مدت زمان تکمیل شد، در حالی که با آغاز دولت سیزدهم شاهد کاهش صادرات نفت و افزایش تحریم‌های ظالمانه بودیم و پیش‌بینی دولتمردان پیشین افزایش این تحریم‌ها بود.

سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری هم با بیان اینکه تکمیل و راه‌اندازی فاز ۲ پالایشگاه آبادان رکوردی در کارهای جهادی است، گفت: امروز ما در پتروپالایشگاه آبادان شاهد جلوه ارزشمندی از «ما می‌خواهیم، ما می‌دانیم و ما می‌توانیم» ملت ایران هستیم.

حضور وزیر نفت در مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری: وزیر نفت یکشنبه این هفته (۲۸ اسفندماه) با حضور در مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری، به‌صورت تلفنی پاسخگوی مشکلات، خواسته‌ها و دغدغه‌های مردم از سراسر کشور شد. اوجی در این نشست گفت: هموطنان در ایام عید می‌توانند از کارت‌های سوخت جایگاه‌ها استفاده کنند و هیچ‌گونه محدودیتی در این زمینه اعمال نشده، اما از مردم می‌خواهیم از کارت سوخت شخصی استفاده ‌کنند.

بیانیه وزیر نفت درباره لزوم ایجاد ثبات در بازار جهانی انرژی: وزیر نفت این هفته در بیانیه‌ای با تأکید بر ایجاد ثبات در بازار جهانی انرژی و نفت، اعلام کرد هرگونه دخالت در بنیادهای اقتصادی بازار انرژی از جمله دخالت‌های حقوقی و سیاسی در بازار انرژی در گذشته و آینده، یک بازی باخت – باخت برای همه بازیگران عرصه انرژی خواهد بود و کمکی به رفع فقر انرژی و تأمین امنیت انرژی جهان نخواهد کرد.

حضور جواد اوجی در برنامه «شعار سال» رادیو اقتصاد: اواین هفته با حضور در برنامه «شعار سال» رادیو اقتصاد با اشاره به اینکه اکنون صادرات نفت به بالاترین رقم نسبت به دو سال اخیر رسیده است، گفت: در سال ۱۴۰۱، ۱۹۰ میلیون بشکه نفت بیشتر از سال ۱۳۹۹ و ۸۳ میلیون بشکه بیشتر از سال ۱۴۰۰ نفت صادر شد و پیش‌بینی می‌شود امسال رکودی تازه در صادرات نفت ثبت شود.

طرح‌های افزایش تولید نفت و گاز به‌عنوان هدف راهبردی با قدرت ادامه دارد: محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به اینکه سخنان مقام معظم رهبری در آغاز سال نقشه راه و مسیر حرکت ما در بخش‌های مختلف است و ما در این شرکت برای تحقق اهداف مشخص شده و برای اعتلای ایران عزیز به فرمایش‌های رهبر معظم انقلاب لبیک می‌گوییم، افزود: در مسیر تحقق شعار سال به‌زودی کارگروهی ویژه برای این بخش ایجاد خواهد شد.

مصرف بنزین در روزهای نخست نوروز امسال از رقم روزانه ۱۴۴ میلیون و ۲۰۰ هزار لیتر گذشت: این خبر را جلیل سالاری، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در ارتباط زنده با شبکه خبر اعلام کرد و گفت: افزایش مصرف بنزین به‌صورت تصاعدی افزایش یافته است، در حالی که در سال ۱۴۰۱ افزایش ۲۰ درصدی در مصرف بنزین داشتیم، امسال هم نسبت به پارسال افزایش ۱۱ درصدی داریم و بی‌شک باید در مدیریت مصرف سوخت توجه ویژه شود.

ایران بازاری برای سرمایه‌گذاری بلندمدت: این موضوع را مرتضی شاهمیرزایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در برنامه گفت‌وگوی ویژه شبکه پرس تی‌وی در آستانه تحویل سال نو و هفتادودومین سالروز ملی شدن صنعت نفت بیان کرد و افزود: ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی بسیار بالا، سودآور و جذاب است. ذخایر عظیم نفت و گاز کشور ما به همراه تولید پایدار هیدروکربن‌ها پشتوانه اطمینان‌بخش بسیار زیادی برای سرمایه‌گذاران است. پیش‌تر هم این آمادگی را اعلام کرده بودیم و ایران می‌تواند بازاری برای سرمایه‌گذاری بلندمدت باشد.

دیگر اخبار: معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری و پتروایران توافق‌نامه همکاری امضا کردند، پیام وزیر نفت به مناسبت ملی شدن صنعت نفت و آغاز بهار ۱۴۰۲، سال ۱۴۰۲ با مدیریت جهادی و تفکر انقلابی در مسیر توسعه و آبادانی ایران گام برداریم، برداشت حداکثری گاز از پارس جنوبی در زمستان ۱۴۰۱ محقق شد، قدردانی معاون وزیر نفت در امور گاز از شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، رکورد مصرف بنزین بازهم جابه‌جا شد، واحد توسعه زنجیره ارزش بیدبلند خلیج‌فارس راه‌اندازی شد، ایران و عربستان باید از فرصت همکاری اقتصادی به‌ویژه در بخش نفت و گاز استفاده کنند و … از دیگر اخبار صنعت نفت در این هفته بودند.

کد خبر 470553

منبع خبر از سایت شانا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *