loader image

۲.۶ میلیارد دلار پروژه نفتی در کهگیلویه‌ و بویراحمد اجرا خواهد شد/ برنامه‌ریزی برای ساخت پتروپالایشگاه ۱۱۰ هزار بشکه‌ای در گچساران

۲.۶ میلیارد دلار پروژه نفتی در کهگیلویه‌ و بویراحمد اجرا خواهد شد/ برنامه‌ریزی برای ساخت پتروپالایشگاه ۱۱۰ هزار بشکه‌ای در گچساران

وزیر نفت گفت: در مجموع حدود ۲.۶ میلیارد دلار پروژه بالادست و پایین‌دست صنعت نفت اعم از توسعه میدان‌های گلخاری و بی‌بی حکیمه برای تولید ۳۰ هزار بشکه نفت در روز، پتروشیمی‌های پایین‌دستی پلی‌اتیلن، توسعه میدان مختار برای ذخیره‌سازی گاز و ساخت پتروپالایشگاه ۱۱۰ هزار بشکه‌ای در ۳ فاز با تخصیص خوراک در این استان اجرا خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اعزامی شانا به استان کهگیلویه‌ و بویراحمد، جواد اوجی امروز (دوشنبه، ۲۶ تیرماه) در جریان سفر استانی سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری به کهگیلویه‌ و بویراحمد و در نشست شورای اداری گچساران با اشاره به اینکه دولت سیزدهم هم‌زمان با روی کار آمدن و از شهریورماه ۱۴۰۰، با مسائل و مشکلات مختلفی روبه‌رو بود، اظهار کرد: با لطف خدا این مشکلات را پشت سر گذاشتیم.

وی ادامه داد: این چالش‌ها در صنعت نفت و گاز نیز وجود داشت، برای نمونه با آغاز به‌کار وزارت نفت دولت سیزدهم با ۸۷ میلیون بشکه میعانات گازی ذخیره‌شده روی آب روبه‌رو بودیم و حجم بزرگی از مخازن خشکی و به‌ویژه دریا، برای اینکه در بخش فروش میعانات عاجز بودند اشغال شده بود.

وزیر نفت با بیان اینکه در فرآیند برداشت گاز، میعانات گازی هم تولید می‌شود، گفت: از آنجا که در آستانه زمستان قرار داشتیم توجه به کاهش این ذخیره‌سازی الزامی بود، زیرا یکی از دلایلی که زمستان ۱۳۹۹ برای نخستین بار خاموشی داشتیم آن بود که تولید گاز را کاهش دادند زیرا میعانات گازی همراه گاز تولید می‌شد و از آنجا که در داخل مصرف نمی‌شد و نمی‌توانستند صادر کنند، مجبور شدند برداشت گاز را برای جلوگیری از تولید بیشتر میعانات گازی کاهش دهند.

اوجی با تأکید بر اینکه ۸۷ میلیون بشکه میعانات گازی بیش از ۳۰ تا ۴۰ نفتکش روی آب را اشغال کرده بود، افزود: ۴۶۰ میلیون دلار هزینه اجاره این نفتکش‌ها بود.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر آمار صادرات نفت ما بسیار پایین بود و حتی در مکاتبات وزیر وقت نفت تأکید شده بود همین ۵۰۰ هزار بشکه صادرات نفت به‌دلیل تحریم صادرات و محدودیت برای نفت سنگین ایران، در ماه‌های آینده کاهش می‌یابد.

وزیر نفت چالش دیگر در آن زمان را ناترازی روزانه ۲۵۰ میلیون مترمکعب گاز دانست و گفت: این ناترازی به‌دلیل مصرف بالا در بخش‌های مختلف و ثابت‌ ماندن تولید گاز ایجاد شده بود.

اوجی چالش بعدی را کسری بودجه ۴۸۰ هزار میلیارد تومانی دولت در سال ۱۴۰۰ برشمرد و ادامه داد: دولت سیزدهم باید ۱۰ تا ۱۵ میلیارد تومان از اقساطی را که از دولت گذشته باقی مانده بود پرداخت می‌کرد.

وی با اشاره به اینکه در ماه‌های نخست آغاز به‌کار دولت سیزدهم، حمله سایبری دشمن به بیش از ۴ هزار جایگاه عرضه سوخت ایران رخ داد و هم‌زمان همه جایگاه‌های عرضه را در سراسر کشور از کار انداخت، افزود: اگر مدیریت به‌موقع و درست انجام نمی‌شد، می‌توانست چالش و ضربه مهلکی به کشور ایجاد کند.

جبران کسری ۴۸۰ هزار میلیارد تومانی دولت با افزایش صادرات نفت

وزیر نفت با تأکید بر اینکه از همه این چالش‌ها به لطف پروردگار و اقدام‌های جهادی در این حوزه عبور کردیم، گفت: امروز حتی یک بشکه میعانات گازی روی آب نداریم، همه نفتکش‌ها که به‌عنوان محل ذخیره‌سازی استفاده می‌شد، وارد چرخه حمل‌ونقل نفت خام، میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی شده‌اند، همچنین هزینه‌ای که سالانه ۴۸۰ میلیون دلار بابت اجاره نفتکش‌ها پرداخت می‌شد، دیگر پرداخت نمی‌شود.

اوجی ادامه داد: همچنین به گفته رئیس‌جمهوری در سال ۱۴۰۰ با درآمدهای نفت همان سال، ۴۸۰ هزار میلیارد تومان کسری را جبران کردیم.

به گفته وی، افزون بر این اقدام‌ها، پروژه‌های بزرگی که در صنعت نفت به‌صورت نیمه‌کاره باقی مانده بود نیز در این دولت به بهره‌برداری رسید که از جمله آن می‌توان به پالایشگاه طرح توسعه فاز ۱۴ میدان گازی مشترک پارس جنوبی اشاره کرد که پس از تعللی ۱۲ ساله، پارسال عملیاتی شد و ظرفیت پالایش روزانه گاز کشور را ۵۰ میلیون مترمکعب افزایش داد.

وزیر نفت تأکید کرد: در ۲۹ اسفندماه ۱۴۰۱، فاز دوم پالایشگاه آبادان به بهره‌برداری رسید و این در حالی بود که پیشرفت این پروژه در آغاز دولت سیزدهم ۶۰ درصد بوده است. با بهره‌برداری این فاز پالایشگاه آبادان، ۲۱۰ هزار بشکه به ظرفیت تولید فرآورده‌های نفتی کشور افزوده شد که گامی مهم در زمینه جلوگیری از خام‌فروشی به‌شمار می‌آید.

اوجی با اشاره به پروژه جمع‌آوری گازهای مشعل گفت: آثار مثبت محیط زیستی این پروژه بسیار زیاد است، از سوزاندن ثروت ملی هم جلوگیری می‌کند.

من نه سروانم، نه ژنرالم؛ فقط سرباز وطنم

وی در واکنش به برخی اظهارات هم تأکید کرد: من نه سروانم، نه ژنرالم بلکه فقط سرباز وطن هستم و به این سربازی افتخار می‌کنم.

وزیر نفت با اشاره به بهره‌برداری از پروژه پتروشیمی گچساران در جریان سفر استانی رئیس‌جمهوری به استان کهگیلویه‌ و بویراحمد افزود: امروز پروژه پتروشیمی گچساران پس از آنکه دو دهه معطل مانده بود به بهره‌برداری رسید.

اوجی ادامه داد: با اقدامات جهادی در چند ماه گذشته، امروز شاهد بهره‌برداری و ورود گاز به این پروژه بودیم و در دو ماه آینده محصول اتیلن در این مجتمع تولید می‌شود.

وی با بیان اینکه گازهای همراه نفت در میدان‌های استان کهگیلویه‌ و بویراحمد جمع‌آوری و در پالایشگاه بیدبلند پالایش می‌شود، گفت: اتان آن به مجتمع پتروشیمی گچساران تزریق و تبدیل به اتیلن می‌شود و در ادامه نیز در دو مجتمع پتروشیمی پایین‌دستی گچساران و دهدشت، پلی‌اتیلن سنگین و سبک تولید خواهد شد.

وزیر نفت تصریح کرد: کهگیلویه‌ و بویراحمد، تنها استان در سطح کشور است که زنجیره ارزش از جمع‌آوری گازهای همراه، ارسال به پالایشگاه، تزریق به مجتمع پتروشیمی و تبدیل آن به محصول نهایی را داراست و در تلاشیم دو واحد تولید پلی‌اتیلن نیز تا پایان این دولت به بهره‌برداری برسد.

اوجی با اشاره به اینکه پروژه پتروشیمی گچساران نزدیک به ۳ هزار اشتغال ایجاد کرده بود، افزود: در بخش پایین‌دست آن نیز بیش از یک هزار نفر را فعال می‌کند و درآمد خوبی دارد.

وی به آغاز عملیات اجرای میدان گازی مختار به‌منظور ذخیره‌سازی گاز با اعتبار ۴۵۰ میلیون دلار اشاره کرد و ادامه داد: برای ساخت پتروشیمی دهدشت حدود ۴۰۰ میلیون دلار و پایین‌دست پتروشیمی گچساران نیز ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری در این استان انجام خواهد شد.

وزیر نفت از دیگر پروژه‌های صنعت نفت در جریان سفر استانی رئیس‌جمهوری به استان کهگیلویه‌ و بویراحمد را آغاز گازرسانی به ۸۷ روستا دانست و گفت: پروژه گازرسانی به ۳۷ روستا نیز امروز به بهره‌برداری رسید.

اختصاص حدود ۳ هزار میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح‌های مسئولیت اجتماعی

اوجی با تأکید بر اینکه مردم میزبان تأسیسات نفت و گاز باید از درآمدهای آن به‌واسطه مزاحمت‌های ایجادشده، بهره‌مند شوند، افزود: در سفرهای استانی رئیس‌جمهوری به‌ویژه به استان‌های نفت‌خیر و گازخیز، مبالغ خوبی برای مسئولیت اجتماعی طی ۲۲ ماه گذشته اختصاص یافته است.

وی با اشاره به اینکه در سفر نخست رئیس‌جمهوری به استان کهگیلویه‌ و بویر احمد ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای پروژه‌های عام‌المنفعه اختصاص یافت، گفت: در این سفر (دومین سفر) ۲ هزار و ۵۰ میلیارد تومان به استان کهگیلویه‌ و بویراحمد اختصاص داده شد.

وزیر نفت سهم شهرستان گچساران از اعتبارات سفر دوم را ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد تومان در حوزه‌های عمرانی، آبرسانی و فرهنگی و … دانست و ادامه داد: در سفر نخست نیز ۲۲۰ میلیارد تومان برای شهرستان گچساران در قالب ۱۱۳ پروژه اختصاص یافت.

اوجی تأکید کرد: افزون بر این اعتبارها، به پیشنهاد امام جمعه و نماینده گچساران در مجلس شورای اسلامی، هدیه دولت به مردم این شهرستان ۲۲۰ میلیارد تومان اعتبار دیگر است که زیر نظر کارگروه سه نفره شامل فرماندار، نماینده مجلس و امام جمعه برای پروژه‌های عام‌المنفعه منظور خواهد شد، همچنین ۴۰ میلیارد تومان نیز برای دانشگاه و مصلی شهرستان پرداخت می‌شود.

ظرفیت تولید ۵۰۰ هزار بشکه‌ای نفت در منطقه گچساران

وی با اشاره به اینکه این منطقه ظرفیت تولید روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت را دارد، افزود: خوش قول‌ترین وزارتخانه در زمینه عمل به اهداف مسئولیت اجتماعی در سفرهای استانی به گواه استانداران کشور، وزارت نفت است، هر پروژه‌ای که قول دادیم ظرف دو هفته تأمین اعتبار می‌کنیم.

وزیر نفت با بیان اینکه بیمارستان نفت مربوط به خود وزارت نفت است و با مشخص شدن پیمانکار و تزریق ۹۴ میلیارد تومان بودجه، ساخت آن تکمیل می‌شود، ادامه داد: تأمین نیروی انسانی هم انجام خواهد شد و مجوز آن را می‌دهیم، همچنین با هماهنگی‌، مردم منطقه نیز می‌توانند از آن استفاده کنند.

اوجی با اشاره به موضوع اختصاص قیر رایگان بر اساس قانون بودجه گفت: در بودجه امسال ۱۹ هزار میلیارد تومان قیر رایگان به دستگاه‌های مختلف داده خواهد شد و در گچساران نیز می‌توانند از این قیر استفاده کنند، زیرا وزارت نفت مازاد بر این قیر ندارد.

وی در واکنش به برخی گفته‌ها درباره استفاده از نیروی غیربومی در پتروشیمی گچساران، معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت را مأمور کرد که این موضوع را بررسی و تعداد افراد بومی و غیربومی در این پتروشیمی را مشخص کند.

هدف‌گذاری برای توسعه صنایع تکمیلی در گچساران

وزیر نفت با اشاره به موضوع آموزش فنی‌وحرفه‌ای نزدیک به ۵۰۰ نفر از جوانان این شهرستان با بودجه وزارت نفت گفت: نیاز نیروی انسانی مناطق نفت‌خیز جنوب را از همین نیروها تأمین خواهیم کرد.

اوجی به اختصاص سه سوله کارآفرینی به مبلغ ۶۰ میلیارد تومان در این شهرستان اشاره کرد و افزود: با این اقدام کمک خوبی به اشتغال‌زایی به‌ویژه برای زنان سرپرست خانوار انجام خواهد شد.

وی گفت: در مجموع حدود ۲.۶ میلیارد دلار پروژه بالادست و پایین‌دست صنعت نفت اعم از توسعه میدان‌های گلخاری و بی‌بی حکیمه برای تولید روزانه ۳۰ هزار بشکه نفت، پتروشیمی‌های پایین‌دستی پلی‌اتیلن، توسعه میدان مختار برای ذخیره‌سازی گاز و ساخت پتروپالایشگاه ۱۱۰ هزار بشکه‌ای در سه فاز با تخصیص خوراک در استان کهگیلویه و بویراحمد اجرا خواهد شد.

وزیر نفت با تأکید بر اینکه هر سرمایه‌گذاری که در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی سرمایه‌گذاری کند دستش را به گرمی می‌فشاریم، ادامه داد: با توجه به پتروشیمی‌های این منطقه، صنایع تکمیلی قابلیت رشد دارند.

اوجی گفت: صنایع تکمیلی پتروشیمی سرمایه کمی می‌خواهد، دانش فنی آن در کشور وجود دارد، بازگشت سرمایه ۵۰ تا ۶۰ درصدی ایجاد می‌کند و با توجه به اصول اقتصاد مقاومتی ارزآوری و اشتغال‌زایی بالایی را به همراه خواهد داشت.

نماینده گچساران در مجلس: اوجی وزیری چارچوب‌مدار و متعهد است

پیش از سخنان وزیر نفت در این نشست، سیدناصر حسینی‌پور، نماینده گچساران در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به بدهی‌هایی که از دولت گذشته به دولت سیزدهم به ارث رسیده است، گفت: بعضی از این بدهی‌ها شامل ۱۵۰ هزار میلیارد تومان اوراق قرضه، بیش از ۵ هزار میلیارد تومان بدهی به صندوق توسعه ملی، ۷۵ هزار میلیارد تومان بدهی به نظام بانکی است که در مجموع این دولت ماهانه ۱۰ تا ۱۵ هزار میلیارد تومان اقساط این بدهی‌ها را پرداخت کرده است.

وی ادامه داد: وزارت نفت به‌عنوان موتور اصلی اقتصاد کشور طی دو سال اخیر با وجود تحریم‌های خارجی و بدهی‌های سنگین به جا مانده از دولت گذشته توانسته به‌خوبی از پس مشکلات اساسی کشور همچون ناترازی ۲۵۰ میلیون مترمکعبی گاز بر آید.

نماینده گچساران در مجلس با بیان اینکه روزانه از چاه‌های نفت موجود در گچساران و شهرستان‌های اطراف آن بیش از ۵۷۶ هزار بشکه نفت خلق ثروت می‌شود، افزود: این شهرستان از مشکلات زیادی همچون نرخ بالای بیکاری و نبود امکانات زیربنایی رنج می برد که با توجه به عنایت دولت مردمی سیزدهم در امر اجرای پروژه‌های مسئولیت اجتماعی انتظار داریم در این زمینه تلاش بیشتری در این شهرستان شود.

حسینی‌پور با یادآوری اینکه وزیر نفت وزیری چارچوب‌مدار و متعهد است، اظهار کرد: وی از پایین‌ترین رتبه‌های این صنعت به مقام وزارت رسیده و از مشکلات این صنعت و محیط پیرامونی آن به‌خوبی با خبر است.

سید امین‌الله حجازی، امام جمعه شهرستان گچساران نیز در این نشست با اشاره به تولید بیش از یک‌چهارم نفت خام کشور از استان کهگیلویه و بویراحمد اذعان کرد: انتظار می‌رود با توجه به نقش این استان در اقتصاد کشور به روند اجرای پروژه‌های عام‌المنفعه به‌ویژه در بحث حل مشکلات بیکاری جوانان، فقرزدایی، استفاده از نیروی بومی، توجه به امور فرهنگی و عبادی در شرکت‌های تابع نفت در استان، توسعه شبکه بهداشت و درمان و سرمایش مصلای گچساران توجه بیشتری شود.

غلامرضا کمالی، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران نیز با اشاره به وجود ۸۵۳ چاه نفتی، ۱۰۵ مجموعه تفکیک‌گر، ۷ هزار و ۸۰۰ کیلومتر خط لوله و در مجموع بیش از ۵۱ عدد تأسیسات نفتی در این شرکت گفت: این شرکت هم‌اکنون ۱۷ درصد از نفت خام ایران را تولید می‌کند.

وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون از ۲۳ میدان نفتی موجود تحت مدیریت این شرکت ۱۶ میدان فعال است، اظهار کرد: هم‌اکنون توان تولید روزانه ۶۵۰ هزار بشکه نفت و ۱.۲ میلیارد فوت‌مکعب گاز را داریم.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز گچساران با یادآوری برخی مشکلات و دغدغه‌های کارکنان این شرکت گفت: هم‌اکنون ۶ هزار و ۷۰۶ نفر در قالب قراردادهای مختلف در این شرکت فعال هستند.

روانبخش دیهیم خوب، فرماندار گچساران با اشاره به نقش این شهرستان در اقتصاد کشور تصریح کرد: متأسفانه گچساران با وجود منابع عظیم نفت و گاز بالاترین نرخ بیکاری در استان کهگیلویه و بویراحمد را دارد.

وی با بیان اینکه یک‌چهارم سطح شهرستان گچساران را تأسیسات صنعت نفت در بر گرفته است، افزود: انتظار داریم وزارت نفت در بحث راه‌اندازی بیمارستان گچساران، دریاچه مصنوعی نفت، توزیع قیر رایگان برای ساخت جاده‌ها، توسعه فرودگاه، ایجاد اشتغال، توسعه صنایع پایین‌دستی پتروشیمی و تونل جاده دیل سرمایه‌گذاری بیشتری انجام دهد.

کد خبر 475757

منبع خبر از سایت شانا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *